Tanácsadó iroda

A tanácsom, hogy olvass mindig jó cikkeket!

Árverés és végrehajtási lap

Árverés és végrehajtási lap

Árverés és végrehajtási lap

Az ingatlan árverés jogi tudnivalói

A végrehajtási eljárás menete

Amikor egy ingatlan végrehajtási árverésre kerül, az adós számára rendkívül fontos, hogy tisztában legyen jogaival és lehetőségeivel. A végrehajtási eljárás során több olyan pont is van, ahol még meg lehet állítani vagy lassítani a folyamatot, de ehhez gyorsan kell cselekedni.

Jogvédelmi lehetőségek

Az árverés megakadályozásának egyik leghatékonyabb eszköze a végrehajtási kifogás benyújtása, amelyre az irat kézbesítésétől számított 15 nap áll rendelkezésre. Ezt nem csak az adós, hanem bármely érdekelt fél, például tulajdonostárs is benyújthatja. A kifogás során hivatkozni lehet például arra, ha a végrehajtó jogszabálysértően járt el vagy ha az ingatlan becsértékét nem megfelelően állapították meg.

Felfüggesztési okok

Az árverés felfüggesztésére több okból is lehetőség nyílhat. Az egyik ilyen eset, amikor az adós méltányolható körülményekre hivatkozva kéri a felfüggesztést – például súlyos betegség vagy természeti katasztrófa miatt. A bíróság különösen figyelembe veszi az eltartásra szoruló személyek számát és helyzetét. Emellett ha az adós szerződés érvénytelensége miatt pert indít, a bíróság a per időtartamára felfüggesztheti a végrehajtást.

Becsérték védelem

A lakóingatlanok esetében különleges védelmet biztosít a törvény: ha az adósnak ez az egyetlen lakóingatlana, ahol a végrehajtást megelőző 6 hónapban is lakott, és a tartozás fogyasztói szerződésből ered, akkor a kikiáltási ár nem lehet alacsonyabb a becsértéknél. Ez jelentős védelmet nyújt az adós számára a túl alacsony áron történő értékesítéssel szemben.

A végrehajtási lap szerepe és jelentősége

A végrehajtási lap alapvető jellemzői

Amikor jogerős bírósági határozat születik egy követelés ügyében, a bíróság kiállítja a végrehajtási lapot a jogosult kérelmére. Ez a dokumentum szolgál alapul a végrehajtó eljárásához, aki ennek birtokában kezdheti meg a tényleges végrehajtási cselekményeket. A végrehajtási lap tartalmazza az adós és a végrehajtást kérő pontos adatait, valamint a követelés részletes leírását.

A kiállítás feltételei

A végrehajtási lap kibocsátására csak akkor kerülhet sor, ha a bírósági határozat már jogerőre emelkedett, és a teljesítési határidő is eredménytelenül telt el. A dokumentum kiállításához szükséges a megfelelő formanyomtatvány pontos kitöltése, amelyhez célszerű jogi képviselő segítségét igénybe venni a hibák elkerülése érdekében.

Költségek és illetékek

A végrehajtási lap kiállítása illetékköteles, amelynek mértéke a követelés összegének 1%-a, de minimum 8.000 forint. Az illeték maximuma bírósági eljárásban 350.000 forint, közjegyzői eljárásban pedig 300.000 forint. Ezek a költségek később az adóssal szemben érvényesíthetők.

A végrehajtó eljárása

A végrehajtó a végrehajtási lap alapján különböző kényszerintézkedéseket foganatosíthat, például bankszámlára vonatkozó hatósági átutalási megbízást, munkabérből történő letiltást vagy ingó- és ingatlanfoglalást. A végrehajtó kizárólag a végrehajtási lapban meghatározott követelés erejéig járhat el, azon túl nem terjeszkedhet.

Jogorvoslati lehetőségek

Az adós számára is rendelkezésre állnak jogorvoslati lehetőségek, amennyiben a végrehajtási lap kiállítása vagy a végrehajtás módja jogszabálysértő. Ilyen esetben végrehajtási kifogással élhet, amelyről a bíróság dönt. A végrehajtási lap ellen benyújtott kifogásnak azonban nincs automatikus halasztó hatálya az eljárásra.